PROTUSLOVNI POJAM
Protuslovni pojam primjerice pojmu drvo je svaki onaj pojam koji se nalazi izvan opsega pojma drvo. Mogli bismo reći i kako je to svaki onaj pojam koji ne sadrži potpuno ista obilježja kao pojam drvo. Pogledajmo dijagram:
Tu primjerice mogu spadati i pojmovi kao što su neke druge biljke, koje s drvima dijele neka obilježja, ali ne i sva. Dakle, proturječni pojam sadrži barem jedno različito obilježje od pojma kojem je proturječan.
SUPROTNI POJAM
Za razliku od proturječnih pojmova, suprotni pojmovi su takvi da ne dijele upravo niti jedno obilježje. Štoviše, svako obilježje dvaju suprotnih pojmova je potpuno različito. Primjer suprotnih pojmova su recimo pojmovi visok i nizak, crno i bijelo, skupo i jeftino i tako dalje. Pogledajmo shemu boja:
Gdje su ovdje suprotnosti? Suprotnosti su crna i bijela; crna kao odsustvo svjetlosti i bijela kao potpuno prisutstvo svjetlosti. Boje se nalaze između crne i bijele.
Mogli bismo pomisliti kako su suprotni i protuslovni pojmovi u stvari jedno te isto, jer crno nije bijelo pa bi prema tome oni mogli biti samo protuslovni. Što će nam onda suprotni pojmovi, kad je svaki suprotan pojam ujedno i protuslovan?
Među ostalim i zato, jer nije svaki protuslovan pojam ujedno i suprotan. Stvar je u tome što su suprotni pojmovi ipak nešto precizniji, mogli bismo reći i determiniraniji, jer određuju točno neki određeni pojam. Ako uzmemo boje kao primjer, kada kažem ne-bijelo, mogu misliti na bilo koju boju koja se nalazi u spektru boja, a da nije bijela (plava, crvena, žuta, ...). No ako kažem suprotno od bijelo, onda se zna da mislim točno na neku određenu, u ovom slučaju crnu boju. Za predočavanje proturječnih pojmova odlično nam odgovara Vennov dijagram, dok za suprotne pojmove nekako više odgovara ravna linija koja ima dva kraja na suprotnim stranama, kao što je ova:
sve ono između
početak |------------------------------------------------------------| kraj.
Nema komentara:
Objavi komentar